عمان کشوری بسیار زیبا با طبیعتی بکر و مکان‌های تاریخی بسیار باشکوه است که در جنوب ایران و سواحل دریای خلیج فارس واقع شده است. این کشور جاذبه‌های توریستی بسیار زیبایی دارد که توریست‌های زیادی را به سمت خود می‌کشاند. مسقط پایتخت کشور عمان می‌باشد که پر از مناطق بکر برای توریست‌ها است. در ادامه به بعضی از این مناطق کشور عمان سفر خواهیم کرد. در اینجا قصد داریم تا جاذبه‌های توریستی کشور عمان را معرفی کنیم که مانند گوهر‌های گران‌بهای پنهانی هستند و نیاز به کشف دارند. اگر شما نیز قصد دارید با تور عمان سفر کنید با ما همراه شوید تا بتوانیم در انتخاب‌های شما کمکی کرده باشیم.

مسقط

اگر در سفر خود به کشور عمان می‌خواهید از یک منطقه دیدن کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم به مسقط بروید؛ که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهر‌های عمان به شمار می‌رود. در دل این شهر مکان‌های دیدنی بسیاری از جمله کاخ‌ها، بازار‌ها، موزه‌ها و قلعه‌های زیبایی وجود دارد. از دیگر مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان خانه‌های آتری، ساحل قنتب، بلده السفه، الخیران و دیوار مسقط را نیز نام‌ برد.

مجسمه کندرسوز

یکی از نماد‌های عمان، کند سوز می‌باشد که در بالاترین نقطه پارک عمومی ریام ساخته شده است. سازه آن ظرف دود کردن کندر را نشان می‌دهد. یکی از محصولات عمده عمان کندرسوز است که روغن و کندر آن در پزشکی بسیار مفید است.

مسجد جامع

سلطان قابوس یا (مسجد جامع) یکی از باشکوه‌ترین و زیبا‌ترین مساجد دنیا است. در سال ۲۰۰۱ در‌های این مسجد برای عموم باز شد تا به یکی از زیبا‌ترین جاذبه‌های توریستی کشور عمان تبدیل شود. چیزی که این مسجد را برای توریست‌ها جذاب کرده، فرش‌های ۲۴ تنی است. بافت این فرش ۴سال به طول انجامید که برای اقامه نماز پهن شده است. یکی از چیز‌هایی که این فرش را خاص کرده این است که طراحی این فرش از فرش‌های تبریز، کاشان و اصفهان الهام گرفته شده است. از دیگر جاذبه‌هایی که مسجد قابوس را خاص می‌کند، لوستر آن است که ۱۴ متر ارتفاع دارد و این مسجد را به یکی از زیباترین مساجد دنیا بدل کرده است.

قلعه بهلاء

قلعه بهلاء در شمال عمان، در شهری که به ‌نام بهلا واقع شده است. بهلا یک واحه در بیابان است که بخاطر قلعه بهلا این اسم را به آن داده‌اند. این قلعه مسافران زیادی به این شهر کشانده است. اگر شما نیز یکی از کسانی هستید که می‌خواهید به شهر بهلا سفر کنید، پشنهاد می‌کنیم در شهر هم پرسه بزنید تا سازه‌هایی که با خشت خام درست شده‌اند را نیز مشاهده کنید.

قلعه تاریخی و بسیار باشکوه بهلا با قدمت طولانی که به قرن ۱۳ برمی‌گردد تبدیل به مکانی زیبا برای توریست‌ها شده است. اگر به شهر بهلا سفر کردید، حتما سفال‌های محلی این شهر را به عنوان سوغاتی تهیه کنید و با خود به خانه ببرید تا از دیدن این سفال‌ها لذت ببرید.

قلعه نخل

یکی دیگر از قلعه‌های زیبای کشور عمان قلعه نخل است که در شهرستان نخل در منطقه‌ای به نام باطنه واقع شده است. از این قلعه میتوان به یکی از مستحکم‌ترین قلعه‌های زیبای عمان یاد کرد.

استان ظاهره

به افرادی که علاقمند به مناطق تاریخی هستند توصیه می‌شود به این استان سفر کنند؛ زیرا شهر‌های زیادی که قدمت تاریخی بسیاری دارند در این استان وجود دارند از جمله محضه، نطقه خریمه و بریمی. هم‌چنین برخی مناطق تاریخی این استان عبارتند‌‌ از قلعه الخندق، الخصیب، قنات العراقی، قلعه بریمی و بازار تاریخی عبری. از دیگر مناطق جذاب این استان می‌توان به چشمه‌های آب شیرین اشاره کرد.

جبل اخضر

کوهستان سبز (جبل اخضر) در رشته کوه‌های مرتفع حجر واقع شده است. ارتفاع این کوه نیز در حدود ۳۰۷۵ متر است. دو مورد از شگفتی‌های این کوه، میوه‌های سردسیر و چشمه‌های گوناگونی است که در این منطقه وجود دارد. یکی دیگر از شگفتی‌های این کوه که شما را شگفت زده می‌کند دره‌های پرفراز و نشیب این کوهستان است.

در دامنه این کوه به دلیل حاصل‌خیز بودن خاک، زمین‌های کشاورزی بسیاری وجود دارد که باعث شده مردمان روستاهای این منطقه به کشاورزی روی بیاورند. برخی از مردم نیز از موقعیت خوب و مناسب این طبیعت بکر به زنبورداری پرداخته‌اند. قابل ذکر است که عسل‌های این منطقه طعمی طبیعی و مخصوصی دارند که باعث شده این عسل‌ها گران قیمت شوند.

استان ظفار

یکی از مکان‌هایی که نباید از قلم انداخت، استان ظفار این کشور است که با سواحل شنی طولانی همراه با صف درختان نخل دیدگان شمارا به وجد می‌آورد. سالیانه در ماه‌های ۷ و ۸ میلادی در مرکز این استان شهر صلاله جشواره‌های پاییزی صلاله برپا می‌شود. ظفار هم‌چنین مرکز فعالیت‌های گردشگری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور عمان محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید یکی از بی‌همتاترین پاییزها را مشاهده کنید، از نیمه دوم ژوئن تا اواخر سپتامبر زمان مناسبی برای سفر به این استان است.

 

راس الجینز

در سفر به عمان حتما از شرق این کشور دیدن کنید. راس الجینز که واقع در شرق عمان است، منطقه‌ای که به محلی امن برای لاکپشت‌های اقیانوس هند تبدیل شده است. برای دیدن این لاکپشت‌ها ماه‌های تابستان و یا ماه‌های می و اکتبر زمان‌های مناسبی برای سفر هستند. در راستای ساحل می‌توانید لانه لاکپشت‌ها را مشاهده کنید. برای سفر و بازدید از این منطقه که مشهور به منطقه لاکپشت ها است، از پایتخت این کشور (مسقط) با سفری یک روزه می‌توانید خود را به این منطقه برسانید. گرچه این منطقه به قدری زیبا و جذاب است که شاید تصمیم بگیرید شب را نیز در این منطقه سپری کنید.

جزایر دِیمانیات

اگر به غواصی علاقه دارید، این منطقه می‌تواند به یکی از مناطق مورد پسندتان در این کشور تبدیل شود. زیرا یکی از بهترین و زیبا‌ترین مناطق مناسب غواصی در عمان است. آب‌های این منطقه به قدری زلال است که در یک روز صاف ۱۵ تا ۲۰ متر زیر آب را نیز می‌توانید مشاهده کنید. تنها موجوداتی که در این مناطق زندگی می‌کنند، پرندگان و جانوران دریایی هستند. صدای امواج دریا و شن‌های سفید ساحل جزایر، دِیمانیات تصویری از یک بهشت واقعی را به نقاشی می‌کشد.

کشور عمان دارای مناطق توریستی بی‌شماری است که در اینجا فقط به اندکی از این مناطق اشاره شد. از آنجا که کشور عمان یکی از ثروتمند‌ترین کشور‌‌های منطقه است، با جیب پر به این کشور سفر کنید.