این روزمرگی نیست که ما را از همسرمان دلزده یا غافل می کند بلکه این توجه زیاد به افراد دیگر است که از توجه و عشقبازی با محرم خودمان بازمی‌دارد. اگر چشم از محبت دیگران ببندیم و محبت را در خانه خودمان جستجو کنیم بیش از هر زمان و مکان دیگری در داخل خانه خوشبخت خواهیم بود.

توجه زیاد به همکار، همکلاسی، اقوام و دوستان نامحرم، کم کم از علاقه و محبت ما به محرم خودمان می کاهد. وقتی هرروز ساعاتی را با نامحرم بگو بخند می کنید، قطعا از میل شما به محرم خودتان کم می شود. انرژی خودتان را برای نامحرم خرج نکنید.  این کار صرف نظر از بعد گناه و مسائل آخرتی که دارد، روی زندگی و رضایتمندی از زندگی نیز تاثیرگذار خواهد بود. و علی رغم انتظاری که می رود، ناکامی و نارضایتی از زندگی هر روز بیشتر می شود.

تنوع طلبی دشمن عشق است

تنوع طلبی آفت زندگی عاشقانه است. عشق با وحدت و تمرکز بر روی یک نفر شکل می گیرد و پیشرفت می کند. وقتی هر روز توجه شما به فرد یا افراد دیگری که شریک زندگی شما نیستند جلب می شود روح و دلتان به تنوع طلبی و مزه کردن طعم‌های مختلف عادت می کند اما این مسئله به سادگی تمام نمی شود. این مسئله هم مثل مادیات است که هر چه بیشتر در آن غرق می شوی کمتر قانع و راضی خواهی شد. این نوشتار به هیچ وجه قصد نصیحت یا انذار ندارد. بلکه نگاه آن مثل نگاه یک بازاریاب است.

یک بازاریاب باید دقت کند که از بازاریابی خود چه منظوری دارد اگر منظور او کسب سود است باید بداند که فلان کار او را به سود نخواهد رساند فقط وقت او را خواهد گرفت و نهایتا زمان و شرایط مناسب سوددهی را ضایع خواهد نمود. تنوع طلبی اگر برای جلب لذت بیشتر است هرگز فرد تنوع طلب را به مقصود نخواهد رساند. اگر نمره دردها و ناراحتی‌ها و ناکامی هایی که فرد در این مسیر تحمل خواهد نمود را با نمره لذتها و سودهایش جمع کند و معدل بگیرد قطعا در این مسیر مردود خواهد شد.

عشق در خانه شماست

همسرتان هم مثل کسی که توجه شما را به خودش جلب کرده می تواند طرف عشق و محبت شما باشد. این نگاه شماست که تعیین کننده است. دوستی می گفت با همسرم زندگی خوبی داشتم اما بی بندو باری در روابط کاری باعث شد عاشق یکی از همکارانم بشوم. عشقی که ابتدا خیلی شیرین بود اما خیلی زود آن روی خودش را نشان داد. با وجود اینکه خیلی عاشقانه هم را دوست داشتیم هزار مشکلی که فکرش را نمی کردیم سر راه ما سبز شد و من از آن به بعد روی خوشی را ندیدم. بعد از چند سال و تحملهای همسرم، شرایطی پیش آمد که محبوبم را بهتر شناختم و تازه متوجه شدم که او به هیچ وجه به خوبی و مهربانی همسرم نیست و اصلا این دو نفر با هم قابل مقایسه نیستند. خدا کمکم کرد تا احساسم تغییر کرد وگرنه او تمام زندگی ام را با خباثتی که داشت نابود می کرد. او بعد از تمام شدن این غائله، بسیار به همسرش عشق می ورزید و اصرار داشت که زندگی آنها بسیار شیرین است. او می گفت اگر بخواهم تجربیاتم را در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم تا مواظب دلتان نباشید هرگز یک زندگی شیرین را تجربه نخواهید کرد.

روی عشقتان تمرکز کنید

وقتی با همسرتان زیر یک سقف رفتید و زندگی را آغاز کردید، روی عشقتان روی مهر و محبتتان تمرکز داشته باشید. بیرون از خانه، هیچ خبری نیست. هر چه ذهنتان را از این مسائل خلاص کنید و بیشتر به فکر کار و پیشرفتهای علمی و اجتماعی باشید برای عشق و آرامش در زندگی شما بهتر خواهد بود. مشغول هنر باشید مشغول کار باشید. در هر صورت از حریم دلتان مراقبت کنید.

مهربانی، روی زیبا، صدای دلنشین، رفتار خوب و … دیگران نباید روی دل شما و احساسات خصوصی شما تاثیر بگذارد. هیچگاه دل را بی توجه رها نکنید . دل همانطور که گاهی انسان را بسیار مسرور می کند وقتی اسیر هوس می شود درد  و رنج بسیاری به ارمغان می آورد. دل حالتی دارد که اگر هوای آن را داشته باشید با احساسات خوبش شما را مشعوف می سازد اما اگر با بی توجهی شما فاسد شود تا حد مرگ خطرناک خواهد بود.

بخش خانواده ایرانی تبیان