همه دوست دارند وقتی به خانه بر می گردند با خانه ای تمیز، خالی از گرد و خاک و مرتب روبرو شوند. محققان اعلام کرده اند وقتی خانه تان به اندازه ای که می خواهید مرتب نباشد، شما با استرس روبرو خواهید شد. واقعیت این است وقتی خانه مان مرتب نباشد استرس بیشتری خواهیم داشت. گرد و خاک و کثیفی خانه در احساسی که روزانه به خودمان داریم تاثیر به سزایی دارد.

تمیز نگه داشتن خانه به صورت روزانه، می تواند به کاهش استرس مان کمک کند، اما خود تمیزکاری نیز گاهی می تواند استرس زا باشد. احساس سرگردانی حاصل از ندانستن آن که از کجا یا چگونه کارمان را شروع کنیم،باعث می شود با مشکل مواجه شویم. به همین دلیل ما از سه متخصص حرفه ای تمیزکاری کمک خواستیم و رازهای خانه اری را از آنها پرسیدیم. از این نکات حرفه ای استفاده کرده و کاری کنید خانه تان برق بیفتد.

برای اینکه از خدمات یک شرکت خدمات نظافت منزل در تهران بهره‌مند شوید می‌توانید از بازار خدمات سنجاق کمک بگیرید. برای این کار می توانید درخواست قیمت نظافت منزل خود را در وب سایت یا اپلیکیشن سنجاق ثبت کنید. بعد از ثبت درخواست متخصصین شهر شما به شما پیشنهاد می‌دهند تا برای انجام کار خانه شما انتخاب شوند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن امتیاز و سابقه و نظرات مشتریان قبلی هر کسب و کار انتخاب آگاهانه تری را تجربه کنید.

این محصولات و ابزار را در دسترس قرار دهید

بهترین راه برای آماده شدن برای تمیزکاری، این است که ابزار مناسب برای کار را داشته باشید. خبر خوب این است که برای تمیز نگه داشتن خانه خود به محصولات گران قیمتی نیاز ندارید. بهترین کار این است که برخی از وسیله ها و مواد قابل اعتماد و مناسب را در دسترس خود داشته باشید.

پارچه های میکروفیبری از وسیله های بسیار مهمی است که باید داشته باشید.

تمام متخصصان ما، پارچه های میکروفیبری را ابزار مورد علاقه خود خواندند.

پارچه های میکروفیبری در پاک کردن سطوح از اسفنج و دستمال های کاغذی بهتر هستند و همچنین می توان آنها را شستشو داده و سریعا خشک کرد که در این صورت هیچ گونه جرم و میکروبی نیز روی آن باقی نمی ماند.

برای تمیز کردن سطوح بهترین ترکیب آن است که از سرکه سفید و پارچه میکروفیبری استفاده کنید.

سرکه سفید مخلوط شده با آب و مایع ظرفشویی تمیز کننده ای چندکاره است که با آن می توانید تمام سطوح را تمیز کنید.

پارچه های میکروفیبری تنها با آب خالی می توانند تا ۹۹ درصد باکتری ها را از بین ببرند و سه برابر موثرتر از پارچه های معمولی می باشند. به همین دلیل در بسیاری از بیمارستان ها از پارچه،حوله و ملحفه های میکروفیبری استفاده می شود.

در یک مخزن مواد اولیه مورد نیاز خود را جمع و جور کنید.

علاوه بر پارچه میکروفیبری، شیشه پاک کن، تمیز کننده نیمه ساینده، تمیز کننده همه کاره و یک جفت دستکش لاتکس تمام چیزی است که قبل از تمیز کاری باید در مخزن خود آنها را داشته باشید.

نکاتی برای تمیزکاری آشپزخانه

آشپزخانه در طول روز شلوغ ترین مکان ممکن است، اما راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید این مکان را تمیز نمایید.

گرد و خاک و بهم ریختگی را در طول روز تمیز کنید

در حین کار آشپزخانه را تمیز کنید. برای تحت کنترل نگه داشتن آشپزخانه، آن را به صورت روزانه تمیز کنید. تمیز کردن روزانه همچنین کمک می کند اجازه ندهید آلودگی ها و جرم ها انباشته شوند.

یک پارچه میکروفیبری در دسترس داشته باشید، تا هر زمان که خواستید خرده ها و قطرات غذا را تمیز نمایید. با این کار آنها خشک نشده و تمیز کردنشان سخت نخواهد شد.

ماموریت ساده خود را سریع و همیشگی انجام دهید

پس از هر وعده غذایی ظروف را بشویید.

کارهای روزانه و ساعتی آشپزخانه را در همان زمان انجام دهید تا بعدا کارها روی هم انباشته نشوند.

این موضوع برای بیرون بردن زباله نیز صدق می کند، به محض اینکه سطل زباله پر شد آن را از خانه خارج کنید.

کلید تمیزکاری آشپزخانه بسیار ساده است: کارها را به بعد موکول نکنید.

پاک کردن کف آشپزخانه در انتهای روز و کنترل داشتن بر تمام بهم ریختگی ها باعث می شود آشپزخانه تان همیشه تمیز به نظر برسد، آن هم بدون آن که نیاز باشد ساعتها برای آن وقت بگذارید.

برای تمیز کردن لکه های سرسخت از جوش شیرین استفاده کنید

پارچه میکروفیبری که برای تمیز کردن لکه های کوچک روی پیشخوان و دیگر سطوح آشپزخانه مناسب می باشد، اما برای لکه های سرسخت تر می توانید از جوش شیرین استفاده نمایید.

برای تمیز کردن بخش های روغنی موجود در شربت خانه، از جوش شیرین استفاده کنید.

کمی جوش شیرین را روی پارچه ریخته و بخش هایی که روغنی هستند را پاک کنید. چند دقیقه صبر کنید، سپس بخش مورد نظر را با یک پارچه مرطوب باقیمانده را تمیز نمایید.

نکاتی برای تمیز کاری سرویس بهداشتی

در سرویس بهداشتی خیلی چیزها می گذرد و شما باید دقت کنید که تا جای ممکن آن را عاری از هر گونه جرم و میکروب نگه دارید. این نکات به شما کمک خواهند کرد تا این اتاق پر رفت و آمد را تمیز کرده و آن را کنترل کنید.

بخش های پر رفت و آمد را چند بار در هفته تمیز کنید

درست مانند آشپزخانه، تمیزکاری روزانه سرویس بهداشتی باعث می شود کار برایتان بسیار راحت تر باشد.

قبل از آن که کارها زیاد شود به طور روزانه تمیز کاری خود را انجام دهید. بخش هایی مانند توالت، دوش و وان حمام باید روزانه تمیز شوند. خصوصا بخش پشتی توالت که یکی از پر جرم ترین نواحی است که باید یک یا دو بار در هفته آن را تمیز نمایید.

قانع نشدید که چرا باید توالت خود را به طور مداوم تمیز کنید؟ فقط به این فکر کنید که هر بار پس از خروج آب از توالت تمام میکروب ها وارد هوا شده و تمام توالت را در بر می گیرند.

ایجاد عادت تمیزکاری همیشگی به معنی دوری از یک آلودگی بزرگ در آینده می باشد. برای آن که تمیزکاری هفتگی آسان شود، دوش خود را پس از هر بار تمیز کنید و توالت و جایگاه مسواک را دو بار در هفته تمیز نمایید.

به بخش های کوچک و معمولا فراموش شونده سرویس بهداشتی توجه کنید

شدیدا پیشنهاد می شود به بخش ها فراموش شونده درون حمام توجه کنید تا همه چیز کاملا تمیز شود. این بخش های معمولا فراموش شونده عبارتند از شیرهای آب و جایگاه مسواک ها. در واقع، جایگاه مسواک در میان پرمیکروب ترین بخش های خانه، سومین جایگاه را دارد، بنابراین باید هر از چندگاهی آن را تمیز نمایید. بهترین راه برای تمیز کردن این بخش ها و همچنین شیرهای آبّ استفاده از یک مسواک کهنه به همراه آب گرم می باشد.

نکاتی برای تمیزکاری اتاق نشیمن

معمولا افراد زمان زیادی را صرف استراحت و ماندن در اتاق نشیمن می کنند، بنابراین حتما باید این مکان را تمیز نگه دارید.

با تمرکز بر بخش های پنهان، تمام بخش های پر گرد و خاک را تمیز کنید

اتاق نشیمن جایی است که شما، خانواده و مهمانان زمان زیادی را در آن می گذارنند بنابراین دوست دارید تمیزکاری کلی و خوبی داشته باشد. بهترین راه برای آن که مطمئن شوید همه جا تمیز شده آن است که مبلمان خود را جا به جا کنید. در هنگام جارو کشیدن و گردگیری کردن همه چیز را جا به جا کنید تا جایی که مبلمان قبلا روی آن قرار داشت و دیگر بخش ها به خوبی تمیز شوند.

این کار باعث می شود بخش هایی که تمام سال خاک می خورند را تمیز کنید، و فراموش نکنید زیر کوسن ها را نیز جارو بکشید.

برای آن که یک قدم جلوتر باشید، زیر مبلمان و بین کوسن ها را حداقل ماهی یک بار تمیز کنید. اگر شما یا اعضای خانواده تان حساسیت دارید، این کار را هر هفته انجام دهید.

برای از بین بردن گرد و خاک از ابزار مناسب استفاده کنید

گردگیرهای پر مانند ممکن است زیبا به نظر برسند، اما کاربردی نیستند. برای ا بین بردن گرد و خاک در اتاق نشیمن، به جای گردگیرهای پر مانند از پارچه میکروفیبری استفاده کنید.

گردگیرهای پر مانند به جای از بین بردن گرد و خاک تنها آن را پخش می کنند.

بخش های گرد و خاک پذیر را زود به زود تمیز کنید

برخلاف آشپزخانه و سرویس بهداشتی، در اتاق نشیمن بخش های گرد و خاک پذیر بزرگترین چالش هستند.

زود به زود تمیز کردن وسیله ها، فرش ها و پارچه ها به کنترل گرد و خاک کمک می کند.

با این که ممکن است نخواهید پرده ها را تمیز کرده یا کل وسیله ها را گردگیری کنید، اما این کار برای سلامت خانواده تان بسیار مهم است. این کار می تواند خانه تان را تمیز نگه داشته و خانواده تان را سالم نگه دارد.

پرده ها باید حداقل دو بار در سال شسته شوند، اما شما می توانید هر ماهی یک بار آنها را جارو برقی کنید. همچنین می توانید به طور منظم هفته ای یک بار آنها را گردگیری کرده و جارو بکشید.

نکاتی برای تمیز کردن اتاق خواب

همه ما دوست داریم اتاق خوابمان همچون یک واحه تمیز باشد، اما لزوما نمیخواهیم برای تمیزکاری عمیق آن ساعتها وقت بگذاریم. انجام این ماموریت های آسان باعث می شود اتاق خوابتان خیلی سریع تمیز شوید.

بر شستشوی پارچه ها و پشتی ها تمرکز کنید

درست مانند اتاق نشیمن، در اتاق خواب نیز تمیز نگه داشتن پشتی ها و پارچه ها بسیار مهم می باشد. ممکن است بخواهید چیزهایی مانند تخته پایه، پنکه سقفی و دیگر سطوح را تمیز کنید اما شما بیشتر مواقع روی ملحفه های خود می خوابید بنابراین تمیز نگه داشتن آنها کار بسیار مهمی است.

شستن ملحفه ها یه صورت هفتگی، از همه چیز مهم تر است. این کار بهترین روش برای از بین بردن میکروب ها و حساسیت زاها می باشد، خصوصا با در نظر گرفتن این که شما در طول هفته زمان زیادی را روی تخت خود می گذرانید.

شستن پشتی ها در ماشین لباسشویی آنها را تمیز کرده و همچنین کاری می کند پف کرده و طراوت خود را به دست آورند، چرا که پس از چند ماه خوابیدن روی پشتی باد آن کم شده و از حالت اصلیش خارج می شود.

حتما شستشو را در آخرین حالت تند قرار دهید تا قبل از انداختن آن در خشک کن، بیشتر آب آن خالی شود.

حتی با وجود کاور، باز هم بهتر است حداقل هفته ای دو بار پشتی های خود را بشویید.

هر روز ۱۰ دقیقه وقت بگذارید و تخت خود را مرتب نمایید

یکی از روش های موثر و راحت برای مرتب کردن تخت این است که به محض بیدار شدن، تخت خواب خود را مرتب کنید. ممکن است فکر کنید تغییر زیادی ایجاد نمی کند، اما این بخش مرکز اتاق شماس. مرتب کردن تخت باعث می شود تمام اتاق مرتب به نظر برسد. عادت کردن به تمیز کردن اتاق به صورت روزانه باعث می شود فرآیند تمیز کاری راحت تر شود.

برای آن که اتاق خواب تان تمیز و خوب به نظر برسد، به محض بیدار شدن تخت خود را مرتب کنید. لباس هایتان را روی آویز، آویزان کنید یا درون کشو قرار دهید. انجام این کارهای ساده و تبدیل کردن آنها به عادت، باعث می شود تمیزکاری هفتگی تان آسان تر شود.

معمول ترین اشتباهات در تمیزکاری

حتی بدون آن که خرابکاری کنید نیز تمیزکاری می تواند کار سختی باشد. متخصصان ما چند اشتباه رایج در هنگام تمیز کاری را برایمان معرفی کرده و راه حل هایی برای آنها پیشنهاد دادند.

کارهای کوچک را به تعویق نیندازید

تمام متخصصان ما بر این باورند که عقب انداختن کارها یکی از مواردی است که باعث می شود خانه تمیز به نظر نرسد. به تعویق انداختن کارهای کوچک باعث می شود آنها روی هم انباشته شده و به کاری سخت تبدیل شوند. ایجاد عادت تمیزکاری روزانه تنها راه حل مقابله با این مشکل است. وقتی خواستید تمیز کاری را شروع کنید، برای جلوگیری از انباشته شدن گرد و خاک در اتاق هایی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی باید از قبل آنها را تمیز کرد. در اتاق خواب، تخت را صبح مرتب کنید و روزانه حدود ۱۰ دقیقه وقت بگذارید تا سطوح موجود در اتاق خواب و اتاق نشیمن را تمیز کنید. همین تغییرات کوچک باعث می شود حس شما به خانه تان تغییر کند.

از ابزار و محصولات اشتباه استفاده نکنید

استفاده از ابزار اشتباه دومین اشتباه در تمیزکاری است. اطمینان حاصل کنید جاروبرقی تان بتواند بخش هایی به غیر از فرش و قالیچه را نیز تمیز کند. جاروبرقی شما باید وسیله های مخصوص برای تمیز کردن مبل، پرده، و پله ها داشته باشد. بهتر است سطوح سخت را نیز با پارچه های میکروفیبری و پارچه های معمولی تمیز کنید.

پارچه های میکروفیبری را میتوان پس از هر بار استفاده شستشو داد که این موضوع باعث می شود در میزان هزینه هایتان صرفه جویی شود.

تمیزکاری را بین افراد خانواده تقسیم کنید

سومین اشتباه این است که همه کارها را به تنهایی انجام دهید. اگر کارها به قدری زیاد هستند که اصلا دوست ندارید آنها را شروع کنید، زمان آن رسیده که روش خود را تغییر دهید. اگر افراد دیگری در خانه زندگی می کنند، اطمینان حاصل کنید همه آنها سهم خود را به انچجام رسانند.

اگر در خانه کودک دارید، چارت مناسب برای آنها بسازید. برای افراد بالغ، کارها را به صورت هفتگی و ماهانه بین اعضای خانواده تقسیم کنید.