اگر خانه ای دارید که به کمی عشق ورزیدن نیاز دارد، حتما نمی دانید باید آن را بازسازی کنید یا کلا از بین ببریدش. این تصمیم باید با دقت فراوانی گرفته شود. برای آن که با توجه به بودجه ای که دارید تصمیم درستی بگیرید، ابتدا چند سوال از خود بپرسید، سپس به چیزی که میخواهید، وضعیت خانه تان و قوانین محلی که ممکن است به پروژه تاثیر بگذارند فکر کنید.

قرار است چقدر در خانه بمانید؟

اگر می خواهید مدت طولانی در این خانه ساکن بمانید و سپس آن را بفروشید، از نظر مالی عاقلانه است که آن را در هم ریخته و از نو بسازید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت بازسازی ساختمان را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک شرکت بازسازی در تهران باشید می‌توانید درخواست بازسازی ساختمان ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

عناصر فیزیکی خانه وابسته به زمان هستند. از همان ثانیه ای که آخرین چکش زده شد آغاز می شود. ممکن است رنگ خارجی خانه تا ۷ سال باقی بماند، اما در آب و هوای نامساعد این زمان به ۵ سال کاهش می یابد. ماشین ظرفشویی کمتر از یک دهه، سیستم تهویه مرکزی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال و تخته کوب های کامپوزیتی تا ۲۰ سال باقی می مانند.

مهم تر از آن،با این که طول عمر برخی عناصر با هم متفاوت است اما بقیه تقریبا طول عمر یکسانی دارند. از لحاظ مالی، تعویض ماشین ظرفشویی ایده خوبی نیست، اما اگر مجبور شوید همان سالی که پشت بام، ناودان و سیستم تهویه را تعمیر کردید ماشین ظرفشویی خود را نیز تعویض کنید، خیلی بدتر است.

با بازسازی، می توانید عمر ماهیت فیزیکی خانه خود را افزایش دهید: همه چیز از وسیله ها تا پوشش خانه (برای مثال پشت بام، شیروانی و …). وقتی ۱۵ سال بعد بخواهید خانه خد را به فروش برسانید، دیگر خانه ای ۴۰ ساله ندارید، بلکه یک خانه بازسازی شده ۱۵ ساله در دست دارید. و شما افتخار آن را داشته اید که به مدت ۱۵ سال در این خانه زندگی کنید. معمولا خریدارها به سن خانه توجه زیادی دارند، اگر اینطور نباشند، نماینده املاک و بازرس خانه آنها را درباره واقعیت آگاه می کنند.

می خواهید تا چه اندازه هزینه کنید؟

اگر هزینه برایتان مهم است، تغییر مدل خانه همیشه انتخابی عالی است. با توجه به نیازها و منابع خود میزان هزینه مورد نظر را برآورد کنید. برای مثال، می توانید مدل سرویس بهداشتی خود را تغییر دهید سپس با توجه به میزان بودجه اتاق های دیگر را یکی یکی درست کنید.

متناوبا، بازسازی و ساخت دوباره خانه گزینه خوبی نیست. پس از خراب کردن خانه، باید خانه ای جدید بسازید. اگر نمیخواهید صاحب یک پارکینگ باشید، باید ادامه دهید. بدترین چیز این است که خانه ای نیمه کاره داشته باشید، که به دلیل سن بالای ساختارها در معرض خطر قرار دارد.

بین بهتر و ارزان تر یکی را انتخاب کنید

اگر بهتر را میخواهید، پس خانه را کوبیده و دوباره بسازید. اگر ارزان تر را انتخاب می کنید، مدل آن را تغییر دهید. حتی تغییر مدل کل خانه ارزان تر از ساخت یک خانه حدید خواهد بود. هزینه ریختن خانه و ساخت دوباره آن حدود ۲۰ درصد بیشتر از تغییر مدل یک خانه کامل می باشد. اما مزایای معماری ساخت دوباره خانه بیشتر از تغییر مدل آن خواهد بود، طراحی معماری بهتر، سیستم های جدید، تهویه تمیز، پنجره های باکیفیت، سیستم گرمایشی و سرمایشی تازه و موثر، سقف بلند و فضایی طراحی شده مناسب با زندگی شخصی شما.

وضعیت واقعی خانه را مشخص کنید

در حالی که می توان مدل همه خانه ها را تغییر داد، اما این کار برای تمام خانه ها مناسب نخواهد بود. متخصصان صنعت عموما موافقند موارد زیر باید مورد بازسازی یا تغییر مدل قرار گیرند:

بهسازی های مطلوب را نمی توان برای یک خانه ساخته شده اعمال کرد. بنابراین به فضای بیشتری نیاز خواهید داشت. معمولا نیاز به فضای بیشتر دلیل بازسازی خانه نیست؛ همیشه می توان به خانه فضای بیشتری اضافه کرد. ای مشکل با هزینه های گزاف تغییر مدل خانه همراه است، چیزی که خرج تان را دو برابر می کند.

گاهی بنیاد خانه کاملا خوب نیست و قبل از تغییر مدل به کار زیادی نیاز دارد.

آیا سقف تان خیلی کوتاه است؟ زیاد کردن فضای سقف کار راحتی نیست، مگر آن که قسمت بالایی آن فضای خالی داشته باشد. طبقه بالا باید برداشته شده و دوباره ساخته شود.

محدودیت های محل زندگی خود را بشناسید

قوانین منطقه بسته به نوع، اندازه و مکان خانه متفاوت است. در بخش های شهری و حومه ای، معمولا بازسازی خانه ها باید در چارچوب خانه قبلی انجام پذیرد. به عبارت دیگر، نمی توانید یک خانه نقلی را خراب کرده و به جای آن کاخ بسازید. همچنین ممکن است این قوانین ارتفاع خانه را نیز محدود کنند، و ممکن است مجبور شوید مانند خانه قبلی خود ساختمانی یک طبقه یا دو طبقه داشته باشید. به علاوه، ممکن است ملک های اجاره ای اجازه بازسازی نداشته باشند. اگر می خواهید یک خانه کوچک یا سوییت اضافی برای کرایه دادن بسازید، ممکن است قوانین اجازه آن را ندهند.