هیچ چیز بهتر از رنگ آمیزی کابینت های آشپزخانه نمی تواند سبک آشپزخانه را تغییر دهد. پیش از رنگ آمیزی باید درباره انتخاب رنگ روغنی یا رنگ لاتکس بر پایه آب و بتونه تصمیم بگیرید. اگر در گذشته کابینت ها با رنگ لاتکس آب رنگ آمیزی شده اند، حالا دوباره باید از همان نوع رنگ استفاده کنید. می توانید رنگ لاتکس را روی روغن بزنید اما رنگ روغنی روی لاتکس نمی شود. پس اگر از رنگ قبلی خبر ندارید می توانید از لاتکس استفاده کنید. هرکدام از این رنگ ها می توانند ظاهر زیبایی پدید آورند.

علاوه بر این مزایا و معایبی هم وجود دارد که باید در نظر بگیرید: رنگ های لاتکس مناسبند اما برخی از متخصصین معتقدند که رنگ های روغنی ظاهر بهتری داشته و ماندگارترند. در رابطه کابینت آشپزخانه که کاربرد زیادی دارد، ماندگاری رنگ مهم است. از سوی دیگر، رنگ روغنی بودار بوده و می تواند برای خانه مضر باشد برای تمیز کردن ابزار استفاده شده هم به مواد شیمیایی نیاز دارید. رنگ های لاتکس امروزی بدون بو هستند و با آب و صابون تمیز می شوند، که آن را بهتر می کند.

پس از انتخاب رنگ روغنی یا آب، باید میزان براق بودن آن را انتخاب کنید. برای کابینت رنگ نیمه براق بهتر است، مگر اینکه به دنبال کابینت های کاملا براق باشید. تمیز کردن کابینت براق از تمیز کردن کابینت مات آسان تر است.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید قیمت تعمیر کابینت را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال تعمیرکار کابینت در تهران باشید می‌توانید درخواست تعمیرات کابینت ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

ابزار و لوازم

 • شت رنگ ۵ سانتی متری
 • سطل رنگ
 • سمباده
 • پارچه
 • جاروبرقی
 • رنگ
 • پیچ گوشتی
 • بتونه
 • رنگ

 

روش انجام

 1. ابزار مناسب را آماده کنید

یک شت باکیفیت ۵ سانتی متری داشته باشید. برای رنگ روغنی از شت دندانه طبیعی یا شت مصنوعی مخصوص رنگ روغنی استفاده کنید. رنگ لاتکس به شت دندانه مصنوعی نیاز دارد. چون آب موجود در این رنگ به شانه طبیعی آسیب رسانده و رنگ آمیزی خوب پیش نمی رود. اگر در کابینت تخت است، می توانید از غلتک مناسب هم استفاده کنید.

حتما باید سطل رنگ داشته باشید زیرا هیچکس در قوطی رنگ استفاده نمی کند و اجازه نمی دهد تا قطرات رنگ آلودگی ایجاد کنند. به دنبال یک سطل دسته دار، لبه دار (برای پاک کردن رنگ از شت) و دارای آهنربا (که در هنگام استفاده نکردن از شت آن  را به حالت ایستاده نگه دارد) باشید.

 1. درها و اتصالات را جدا کنید

تمام درها و اتصالات آن و دستگیره ها و پیچ و مهره های کشوها را باز کنید. اغلب کابینت های امروزی دستگیره های فنجانی، که دستگیره های اروپایی نامیده می شود، دارند.

برای باز کردن هر دستگیره، هر پیچ متصل به چهارچوب کابینت و دو پیچ متصل به در را جدا کنید.

توجه داشته باشید که برخی از دستگیره های فنجانی دو پیچ اضافی دارند که پس از نصب در آن را خوب نگه می دارد. این پیچ ها را گم نکنید.

 

 1. کشوها را باز کنید

اگر کشو از داخل به آن پیچ شده است، آن را جدا کنید. هر نوع اتصال را در بسته مخصوص همان کشو قرار دهید تا چیزی گم نشود.

 1. سطوحی که باید رنگ آمیزی شوند را تمیز کنید

کف زمین و پیشخوان را با پارچه بپوشانید تا قطرات رنگ روی آن نریزد. با چسب کاغذها را به کف بچسبانید.

کابینت های آشپزخانه چرب می شوند، بنابراین اگر آن ها را با تمیز کننده هایی مانند تری سدیم فسفات خوب (که از رنگ فروشی ها، ابزار فروشی ها و فروشگاه ها، قابل خریداری است) تمیز نکنید، رنگ به خوبی روی آن نمی نشیند. برخی از ایالت ها استفاده از فسفات را ممنوع کرده اند. در این ایالت ها تری سدیم بدون فسفات یافت می شود.

شوینده را طبق دستور با آب مخلوط کنید و سپس با کمک اسفنج تمام سطوح را تمیز کنید و سپس با آب بشویید.

 

 1. سطح را سمباده بزنید

هدف سمباده کشیدن این است که سطح صاف شده و برای بتونه زدن مناسب باشد. برای صاف کردن این سطوح از سمباده ۱۲۰ استفاده کنید. برای کابینت های طرح دار از سمباده کوچک استفاده کنید.

سطح را جارو برقی زده و سپس با پارچه تمیز کنید تا ذرات گرد و خاک از بین برود. (برای این کار می توانید از پارچه بدون کرک استفاده کنید که از ابزار فروشی ها، رنگ فروشی ها و فروشگاه ها قابل خریداری است.)

 1. درها و قسمت جلویی کشوها را بتونه کنید

کمی روزنامه و پارچه در کف قرار دهید و سپس در و قطعه جلویی کابینت را روی آن قرار دهید. در این صورت مطمئن می شوید که بخش های رنگ شده به روزنامه و کف نمی چسبد.

فرایند بتونه یا رنگ آمیزی متفاوت است. تنها تفاوت این است که بتونه کاری چوب به دقت زیادی نیاز ندارد، در حالی که برای رنگ آمیزی باید بیشتر دقت کنید.

در هنگام بتونه کاری یا رنگ آمیزی درهای تخت، از یک سمت به سمت دیگر با بالا به پایین رنگ آمیزی کنید. در هنگام بتونه کاری یا رنگ آمیزی درهای طرح دار یا هر قسمت غیر تخت، بهتر است از قسمت های برجسته آغاز کرده و به نقاط پایین تر بیایید. درباره تکه جلویی کشوها باید از چهارچوب رنگ آمیزی را آغاز کرده و به سمت مرکز و گوشه ها بروید.

پس از خشک شدن بتونه، در را برگردانده و سمت دیگر را نیز بتونه کنید.

 

 1. کابینت ها را بتونه کنید

با کمک چسب رنگ آمیزی قسمت های داخلی که نمی خواهید به رنگ آغشته شود را بپوشانید. سپس قسمت های برش دار محل اتصال کابینت با دیوار، سقف یا زمین را چسب کاری کنید. برای این قسمت ها باید از قلم باریک استفاده کنید.

شت را در رنگ فرو برده و آن را روی کابینت در نزدیکی دیوار یا سطوح دیگر فرود آورید، سپس چسب را برداشته و روی سطح دیوار یا سقف بچسبانید. (در هنگام رنگ آمیزی این قسمت ها می توانید به اوج گرفتن و پایین آمدن هواپیما فکر کنید.)

پس از اینکه توانستید این قسمت ها را خوب انجام دهید شاید دیگر به استفاده از چسب نیاز نباشد. سپس باید با ضربات افقی این قسمت ها را بتونه کنید. سپس قسمت مقابل کابینت را بتونه کنید.

 

 1. دو لایه رنگ به کار ببرید

بر روی تمام سطوح بتونه شده دو لایه رنگ به کار ببرید و ضربات رنگ را از بالا به پایین وارد کنید.

پس از خشک شدن رنگ، که معمولا چهار ساعت طول می کشد، یک لایه دیگر رنگ کنید. اکنون می توانید درها و کشوها را رنگ کرده و از آشپزخانه جدیدتان لذت ببرید.